Małżeństwo

KURSY DLA NARZECZONYCH W REJONIE

Kursy dla narzeczonych w Rejonie Częstochowskim odbywają się wyłącznie w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin NAZARET w Częstochowie ul. Krakowska 15/17 (przy Archikatedrze).  Zapisy odbywają się pod nr telefonu 500 843 001. Dokładniejsze informacje znajdują się na stronie: www.nazaret.pro

SPECJALISTYCZNA PORADNIA RODZINNA

Zapraszamy do korzystania ze Specjalistycznej Poradni Rodzinnej działającej przy Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin (ul. Św. Barbary 41). Dyżury w poradni w poniedziałki, środy i czwartki od godz. 16.30 do 18.30, a we wtorki i piątki od 17.00 do 19.00. W godzinach tych będzie możliwa również konsultacja na telefon nr: 34/324-72-51.

DUSZPASTERSTWO ZWIĄZKÓW NIESAKRAMENTALNYCH

W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 10.00 odbywają się w kaplicy Archidiecezjalnego Domu przy ul. Ogrodowej nr 24/44 (Radio „Fiat”) spotkania dla par żyjących w związkach niesakramentalnych. Serdecznie zapraszamy wszystkie pary pragnące uczestniczyć w tych spotkaniach. Odpowiedzialnym za tę formę duszpasterstwa w naszej Archidiecezji jest ks. Wojciech – tel. 600-941-805 lub mail: volg@onet.eu


 

  • Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia narzeczonej lub narzeczonego. (Liczy się adres zamieszkania)
  • Termin planowanego przyjęcia sakramentu małżeństwa trzeba zarezerwować w parafii odpowiednio wcześniej.
  • Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej na 3 miesiące przed datą planowanego ślubu w celu załatwienia formalności i wypełnienia dokumentacji.
  • Do kancelarii przynosimy ze sobą:
    1. Metrykę chrztu świętego (ważna jest trzy miesiące od daty wystawienia w parafii chrztu św.). Na akcie chrztu świętego musi być zaznaczona uwaga, że jest on wystawiony do sakramentu małżeństwa.
    2. Świadectwo bierzmowania (o ile fakt bierzmowania nie jest odnotowany w metryce chrztu św.)
    3. Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego i świadectwo z katechezy (ostatnia klasa szkoły ponadgimnazjalnej).
    4. Dowody osobiste.
    5. Imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, wyznanie, data urodzenia świadków. Świadkowie muszą mieć 18 lat.
    6. Zaświadczenia z parafii świadków, że mogą pełnić tę funkcję.
    7. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (do ślubu konkordatowego – jest ono ważne tylko trzy miesiące).
    8. Akt związku cywilnego (jeśli wcześniej zawarto związek cywilny).
    9. Akt zgonu małżonka (wdowcy).
  • Narzeczeni muszą odbyć nauki przedślubne i skupienie, na które otrzymają skierowanie w kancelarii.
  • W kancelarii parafialnej spisuje się protokół badania kanonicznego narzeczonych. Wtorek – 16.30 – 17.30, Środa –  16.30 – 17.30, Sobota – 8.30 – 9.00. W innym terminie po uzgodnieniu z kapłanem.
  • Narzeczonych obowiązują dwie spowiedzi przedślubne (po zgłoszeniu się w kancelarii i przed ślubem). Przy spowiedzi trzeba zaznaczyć, że jest to spowiedź przedślubna. Kartki do spowiedzi wydawane są przy zgłoszeniu ślubu. Należy zrobić dobry rachunek sumienia (np. z książeczki).
  • Po zgłoszeniu się , narzeczony(a) pochodzący(a) z innej parafii, otrzymuje prośbę o wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych, którą doręcza do kancelarii parafialnej swojego miejsca zamieszkania. Zapowiedzi są wywieszane maksymalnie na czas 2 niedziel. Po tym okresie zgłasza się do kancelarii i odbiera zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, które przynosi do kancelarii, gdzie spisany jest protokół przedślubny.
  • Narzeczeni umawiają się z  księdzem (lub organistą) w celu powiadomienia o terminie i godzinie ślubu, itp. Kontakt z p. organistą w godz. urzędowania w kancelarii
  • Jeżeli narzeczeni mają takie życzenie, to mogą wynająć firmę lub kwiaciarnie do dekoracji kościoła, sami dekorować lub kupić kwiaty do dekoracji. W ostatnim przypadku kwiaty do dekoracji muszą być dostarczone najpóźniej w piątek wieczorem. Przy dekoracji należy uwzględnić, to że w sobotę rano jest sprzątanie kościoła i w tym czasie nie można nic innego robić.
  • Sakramentu małżeństwa zwyczajowo udziela się w sobotę podczas Mszy św.
  • Zwykle wraz ze świadkami przychodzimy do kancelarii w piątek poprzedzający dzień ślubu, lub w tygodniu przed ślubem, aby podpisać dokumenty. Świadkowie przynoszą wówczas dowody osobiste. Jeśli narzeczeni mają takie życzenia, to dokumenty mogą być podpisane w czasie Mszy św. ślubnej.
  • Świadek przynosi ze sobą obrączki, które kładzie na specjalnej tacce.
  • W najbliższych dniach po ślubie młodzi zgłaszają się do kancelarii, aby odebrać dokument potwierdzający zawarcie sakramentu małżeństwa.